Då var det dags för vår läskiga, kreativa, roliga, fenomenala och oväntade howl-o-weenpromenad igen!
Ska vi prata lite om varför vi gör ett sådant här event för hundägare i Göteborg? Och kanske visa ett smakprov på hur det såg ut förra året?
Det tycker vi!
Halloween är ju någonting som symboliserar skräck, kreativitet, fyndighet och humor! Vi går faktiskt inte djupare än så, även om det är ett ämne om jippots ”vara eller icke vara” så tar vi tillvara på allt som går för att göra vardagen lite roligare än vad den är vanligtvis.
Vi gillar att se hundägare vara kreativa (och det vet ni säkert redan) när det kommer till berikning och aktivering, men detta är något utöver det vanliga hundlivet. Att få vara kreativ med sig själv och samtidigt tänka ut något roligt att klä ut hunden till, för att sen bege sig till en miljö som inte är helt vanlig för hunden och dessutom när inte kompisarna ser ut som vanligt, kan bli en otroligt nyttig mental träning för hunden. Vissa kan tycka att det är superläskigt, medan andra blir helt tokiga av exaltering och mysrys! Att dessutom träna på att gå tillsammans med massa hundar, vänner och främlingar gör att det är ett toppentillfälle för alla att träna just miljöträning.
Var inte oroliga om era hundar inte ”beter sig som de ska”, det förväntar vi oss. Det blir stökigt i perioder, det blir skälligt i perioder, men det är det som är tanken. Det är Halloween, vi SKA synas 😉
Här får ni se bilder från förra årets otroliga vandring som får eminenta fotograf Christoffer Borg fångade!











Vi hoppas vi ses i det kalla, mörka, obehagliga Göteborg…
Lördag 1/11 kl.15.00 utanför Stora Teatern står vi redo för start! Alla är välkomna, stora som små, gamla och unga, hund eller utan hund (OBS. Katter kan hamna i riskzon).
